Müzli vs. granola
Most akkor müzli vagy granola, müzli és granola, hogy is van ez? Jöjjön egy kis történelmi kitekintő.
A müzli egy régi svájci kásaféle népi eledel, amelyet eredetileg alpesi pásztorok fogyasztottak.
A müzlit Dr. Maximilian Oscar Bircher-Benner zürichi orvos fedezte fel a világ számára - legalábbis Európában, mert mint azt később látni fogjuk, az USA-ban ettől teljesen függetlenül is ugyanarra az eredményre jutottak: a reggelire fogyasztott, gabonából és gyümölcsökből, magokból álló ételek jót tesznek az emésztésnek, rostban gazdagabbak, mint a korban igen elterjedt húsos, tojásos, zsírban gazdag reggelik.
A jó doktor nagy hirdetője volt a rostgazdag nyers ételek fogyasztásának - a történet szerint egyszer a saját sárgaságát úgy gyógyította meg, hogy nem evett semmi mást, csak almát - és amikor egy Alpok-beli kirándulás alkalmával az egyik pásztor a gabona-gyümölcs-tej-olajos magvak sajátos keverékével vendégelte meg, annyira ízlett neki a különös eledel, hogy elhatározta, betegein kúraszerűen fogja alkalmazni ezután. Eredetileg kizárólag kórházi étrendben használta, ahol a nyers, friss gyümölcsben és rostokban gazdag diétának komoly szerepet szántak a betegek gyógyításánál.
Mivel az emberek igencsak megkedvelték, elkezdett terjedni, amivel együtt különböző variációi is megjelentek. Elkezdődött a nagyüzemi termelés és persze ennek már nemigen volt köze az eredeti recepthez.
Mindeközben az óceán másik oldalán hasonlatos dolog történik: a kor nehéz, zsíros, emésztést terhelő reggelijének kiváltására kerestek különböző megoldásokat elsősorban orvosok. A 19. század hatvanas éveiben James Caleb Jackson találja ki a történelem első reggeli pelyhét, és elnevezi granulának - bár ez a klasszikus müzlitől és a későbbi granolától még különbözik annyiban, hogy nem magvakból és gabonapehelyből, hanem graham lisztből készült. Egyfajta kétszersült volt, amelyet annyira kiszárítottak, hogy csak tejbe áztatva lehetett fogyasztani.
Dr. Connor Lacey New York-i orvos, 1894-ben aztán valami hasonlóval próbálkozik, csak finomabb változatban: zabpehelyből, őrölt olajos magvakból, mézből, készít reggelinek valót, amelyet át kell- lehetőleg sütőben- pirítani, majd ezután joghurttal vagy tejjel fogyasztható.
Akár müzli, akár granola, a legjobb szerintem az otthon készült változat. Egyik elkészítéséhez sem kell mesterszakácsnak lenni. Az alábbi receptek megmutatják ezek egyszerűségét.
Bircher-müzli
Hozzávalók reggelire az egész családnak: ½ liter tejszín, ½ liter tej, 1 csésze mazsola, 2-3 ek. méz, 2 pohár natúr joghurt, 2 pohár gabonapehely, 1 felkockázott alma, 1 felkockázott banán, 2 felkockázott sárgabarack, vagy friss idény gyümölcs, 1 csésze bogyós gyümölcs, 1 citrom leve
A hozzávalókat a friss gyümölcsök és a citromlé kivételével egy nagy tálban összekeverjük, és egész éjjel állni hagyjuk. A gyümölcsöket és a citromlevet másnap reggel adjuk hozzá, és nyomban fogyaszthatjuk is kiadós és egészséges reggeliként.
Egyszerű, fahéjas, illatos granola recept
Hozzávalók:
10 dkg nagyszemű zabpehely
5 dkg szezámmag
5 dkg kókusz chips, vagy reszelék
10 dkg kesudió nagyjából összekaszabolva
8 dkg mogyoró megvagdosva
5 dkg mazsola vagy valamilyen nem cukrozott aszalvány
1 teáskanál őrölt fahéj, vagy a karácsonyról megmaradt mézessüti fűszerkeverék
2-3 kiskanál méz
Elkészítés: Az alapanyagokat - a méz kivételével - összekeverem, majd egy nagyobb, sütőpapírral bélelt tepsiben egyenletesen elosztom. Mézzel finoman meglocsolom, és a 150 fokra előmelegített sütőbe tolom. Nagyjából 30 percet sütöm, közben többször átforgatom a keveréket, hogy egyenletesen megpiruljon.
Ha kihűlt, jól zárható üvegbe teszem. Tejjel felöntve vagy joghurtba forgatva fogyasztom.